Forud for salget af Skansevejens Skole i 2027 er der gennemført en arkæologisk forundersøgelse af Nordjyske Museer på skolens arealer. Undersøgelsen er nu afsluttet, og der blev ikke fundet arkæologi på stedet.
Søgegrøfter gravet i forbindelse med udgravningen er blevet reetableret med stabilt grus, og hullerne i skolegården er lukket, hvilket betyder, at arealerne igen kan bruges som normalt.
I tidsrummet fra februar til oktober 2026 vil parkeringspladsen samt en mindre del af legepladsen mod Sankt Peders Gade være udlejet til Aalborg Kloak A/S. Dette sker som led i separatkloakeringen af Nørresundby.
Det forventes, at legepladsens legeredskaber i foråret 2026 flyttes til Stigsborg Skole efter skolens ønske. Indtil denne flytning kan legepladsen benyttes som hidtil.
https://www.aalborg.dk/nyheder/de-arkaeologiske-undersoegelser-ved-skansevejens-skole-er-afsluttet